Skip to content

Przechowywanie broni w domu – Wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Przechowywanie broni w domu - zasady i wskazówki

Bezpieczne trzymanie broni w domu jest niezmiernie istotne przede wszystkim dla ochrony domowników. O tym, jak ją przechowywać zgodnie z prawem dowiecie się więcej w poniższym wpisie.

Zasady przechowywania broni w domu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że nie tylko posiadanie broni jest regulowane prawnie. Należy do tego również jej przechowywanie. Istnieje bowiem specjalne rozporządzenie dotyczące przechowywania broni, a także ustawa o broni i amunicji. Co właściwie z nich wynika?

Ustawa o broni i amunicji

W Polsce prawo dotyczące broni i amunicji reguluje się przez Ustawę z dnia 21 maja 1999 roku. Jest to kluczowy dokument, który określa zasady posiadania, używania, przewozu oraz obrotu bronią palną i amunicją na terenie kraju. Określa ona również konkretne zasady skupiające się wokół bezpiecznego przechowywania broni i amunicji w domu i nie tylko. 

Na podstawie wspomnianej ustawy powstało specjalne Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26.08.2014 roku dotyczące tych wymienionych kwestii. 

Rozporządzenie o przechowywaniu broni

Rozporządzenie zawiera bardziej szczegółowe wytyczne dotyczące praktycznego stosowania przepisów tej ustawy. Co więcej, wskazuje kary i sankcje za naruszenie przepisów dotyczących przechowywania, noszenia i ewidencjonowania broni i amunicji.

Według tego dokumentu broń powinna być przechowywana w dostosowanym do tego zadania pomieszczeniu lub urządzeniu. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzecie, musicie mieć na względzie, że powinno ono wykazywać się co najmniej klasą S1 bezpieczeństwa. Ważnym elementem trzymania broni w sejfie lub specjalnym skarbcu jest jej rozładowanie. Dzięki temu nie będzie szans na to, że dojdzie do przypadkowego wystrzału wewnątrz sejfu.

Sejf na pistolet zgodny z wymogami

Oczywiście mając pistolet, musicie mieć gdzie go trzymać, dlatego warto zdecydować się na odpowiedni sejf. Ważne, aby jednak był on zgodny z wymogami zawartymi zarówno w ustawie, jak i rozporządzeniu. Skupcie się na tym, aby dobrać odpowiedni produkt, budżet, jaki chcecie na niego przeznaczyć, ale również jego wielkość oraz miejsce, w którym ma się znaleźć.

Jeśli nie do końca czujecie się pewnie w tej tematyce i wolelibyście zasięgnąć pomocy od doświadczonych osób, to doradztwo w wyborze sejfów jest usługą dedykowaną dla was. Dzięki zatrudnionym przez nas specjalistom możecie liczyć na fachową pomoc, która skupi się na wyborze całkowicie spersonalizowanym pod wasze potrzeby. Uwzględnimy określony budżet oraz wymogi prawne związane z przechowywaniem broni. W rezultacie postawicie na produkt całkowicie zgodny z waszymi oczekiwaniami.

FAQ: Przechowywanie broni w domu

Czy sejf na broń musi być przytwierdzony?

Wiele osób chcących zdecydować się na sejf na broń, nie wie, czy trzeba go przytwierdzać do ściany lub podłogi. Okazuje się, że nie istnieje wymóg, który by tego nakazywał. Nie musicie zatem się o to martwić.

Czy szafa na broń musi być przykręcona?

W ustawie ani rozporządzeniu nie ma obowiązku mówiącym o powinności przykręcania szafy na broń do ściany lub podłogi.